Co warto zobaczyć w Łęcznej?

co warto zwiedzić w Łęcznej
co warto zwiedzić w Łęcznej

Nieraz warto odwiedzić trochę mniej turystyczne regiony Polski i zobaczyć jaki mamy piękny kraj. Taką ciekawą miejscowością, którą warto jest zobaczyć jest Łęczna. To miasto znajduje się w powiecie lubelskim i leży na wschód od Lublina. W tej chwili nowa część Łęcznej już bardzo rozwinięta i rozbudowana, ale ludzie uwielbiający historię powinni odwiedzić to miasto, ponieważ znajduje się tam kilka interesujących zabytków, które mają ciekawą historię. Miasto to posiada aż 3 rynki, co powoduje, że ma bardzo ciekawe rozmieszczenie, jeśli chodzi o układ całego miasta.

 

Zabytki, które warto odwiedzić w Łęcznej

 

Zabytkiem, który niewątpliwie warto zobaczyć w Łęcznej jest kościół św. Marii Magdaleny, który pochodzi z pierwszej połowy osiemnastego wieku. Świątynia ta była wielokrotnie niszczona między innymi w czasie potopu szwedzkiego i różnych buntów, ale też uległa zniszczeniu w czasie dwóch wojen światowych, ale zawsze była odbudowywana. Wnętrze kaplicy jest wykończone w stylu barokowym. W ostatnich latach kaplica przeszła remont i została pięknie odmalowana. Znajduje się ona na Szlaku Renesansu Lubelskiego i pokazuje jak wyglądały budowle z tego okresu.

Kolejnym przystankiem, kiedy odwiedza się Łęczną, który warto zobaczyć jest Duża Synagoga. Rozpoczęto jej budowę już w osiemnastym wieku, ale 200 lat później spłonęła. Na szczęście udało się ją odbudować. Po drugiej wojnie światowej wydawało się, że zostanie ona rozebrana jednak zdecydowano się ją wyremontować. Po zakończonym tam remoncie znajdowało się tam Muzeum Regionalne judaistyczne, które w 2014 roku zostało zamknięte.

Kolejnym zabytkiem, który warto zobaczyć jest Mansjonaria, która została wybudowana w okolicach roku 1639. Budynek ten reprezentuje późny styl barokowy i jest wpisany do Rejestru Zabytków. Mansjonaria to budynek, który został wykonany na rzucie prostokąta i został on zbudowany z cegły i kamienia, a także jest on otynkowany. Korytarze w nim się znajdujące mają sklepienia kolebkowe i kolebkowo- krzyżowe. W pomieszczeniu, które znajduje się w trakcie zachodnim zachowało się się sklepienie kolebkowo- krzyżowe, które jest bardzo charakterystyczne dla czasów baroku.

Fani historii powinni też odwiedzić Zamek w Łęcznej, który został wybudowany na przełomie piętnastego i szesnastego wieku. Miał on pełnić funkcje obronne i przez następne wieki był on cały czas rozwijany. Zamek znajduje się w widłach dwóch rzek, które płyną przez tą miejscowość, czyli Wieprz i Świnka, dlatego był on trudno dostępny dla wrogów, którzy chcieli podbić to miasto. W tej chwili tak naprawdę można już tylko zobaczyć jego ruiny w postaci pojedynczych fragmentów.

 

Trzy rynki, które warto zobaczyć w Łęcznej

 

Warto odwiedzić trzy rynki, które znajdują się w Łęcznej. Pierwszy z nich został zmodernizowany przy pomocy środków z Unii Europejskiej.

Warto również w Łęcznej zobaczyć odwiedzając Łęczną Zespół dworsko- parkowy na Podzamczu. Znajduje się on przy ujściu rzeki Świnki do Wieprza. Można tutaj znaleźć liczne parki , pola i ogrody, ale też na terenie tego zespołu znajduje się dwór oraz wcześniej przytaczany w tekście zamek.

Nie ma co ukrywać, ale miasto Łęczna, położone w niedalekiej odległości od Lublina, nie przyciąga na co dzień zbyt wielu turytów, jednak niewątpliwie warto je odwiedzić.

Po więcej ciekawych informacji, zapraszamy tutaj: https://polhotel.pl/