Druk cyfrowy, czy druk offsetowy?

Dzisiaj przy użyciu nowej oraz zaawansowanej techniki można drukować praktycznie wszystko na wszystkim. Nieustający postęp techniczny wyznacza coraz to nowsze i szersze trendy jakościowe oraz aspekty finansowe przedsięwzięć w druku, zarówno w druku tradycyjnym, jak i cyfrowym.

Druk cyfrowy naprzeciw drukowi tradycyjnemu- szybkie porównanie

Różnice pomiędzy drukiem przemysłowym cyfrowym a wydrukiem poligraficznym tradycyjnym z rodzaju offset:
Dzisiaj liczy się jakość i termin realizacji (szybkość), w szczególności, jeśli chodzi o drukowanie cyfrowe. Jest ono obecnie coraz lepsze, dokładniejsze i co najważniejsze- na miarę druku offsetowego tradycyjnego. Do najważniejszych różnic pomiędzy tymi dwoma typami wydruków zalicza się ich zastosowanie. Przy dużych nakładach drukarskich, wykorzystywany jest druk offsetowy.
Jednak z drugiej strony druk cyfrowy pod względem cenowym – idealnie sprawdza się w mniejszych projektach introligatorskich (mniejsze grono odbiorców). Małe ilości drukowanych materiałów w przypadku drukowania tradycyjnego są znacznie kosztowniejsze z uwagi na dłuższy proces przygotowania do wydrukowania. Stąd widoczne jest ciągłe upowszechnianie się wydruku cyfrowego. Natomiast przy większych przedsięwzięciach właśnie to druk offsetowy staje się korzystniejszy cenowo jako poligraficzne medium drukujące.

Jaka jest dodatkowa zaleta druku cyfrowego?

Druk cyfrowy ma jeszcze inną zauważalną zaletę, jaką?: pozwala on na praktyczną personalizację (oczywiście wszelkie ustawienia wdrażane są podczas wydruku materiałów) poszczególnych egzemplarzy np. wizytówek, zaproszeń, broszur informacyjnych, gazet, ulotek itp. Innymi słowy: istnieje możliwość umieszczania odmiennych danych na każdym, osobnym drukowanymi arkuszu (często określanym się introligatorów jako raport obok tego terminu istnieją inne pojęcie określające arkusze używane w poligrafii). W przypadku wersji offsetowej – nie ma takiej możliwości, czyli wykonania pełnej personalizacji pojedynczego arkusza. Pierwotne życie techniki offsetowej zapewnia wyższą jakość.Jednak ciągle pędzący do przodu rozwój techniki sprawia, że cyfrowa alternatywa-zaczyna dorównywać poziomowi tradycyjnego. Z kolei różnice w realizacji obydwu wymienionych tutaj metod druku są często niezauważalnie na co dzień.

Offset czym dokładniej jest ten druk

Dokładniej tłumacząc ten termin: druk offsetowy jest metodą – technicznie wykonywanego druku płaskiego w drukarni. W praktyce oznacza to, że poszczególne elementy matrycy drukarki offsetowej rozmieszczone są na jednakowej, a więc takiej samej wysokości. Dlatego druk ten wykorzystuje znane wszystkim osoba z branży poligraficznej zjawisko wzajemnego odpychania się czynników drukujących i czynników, rzeczy niedrukujących. Minimalny i zarazem opłacalne użycie techniki offsetowej wynosi średnio: 250 sztuk.
Offset (offsetowy), jako druk płaski jest najczęściej spotykana – przemysłowa odmiana drukowania tradycyjnego płaskiego, stosowana na szeroką skalę w poligrafii na całym świecie.