Jak tworzyć obrazy wektorowe?

Z internetu korzystamy codziennie. Przeglądamy strony internetowe w poszukiwaniu ciekawych informacji, szukamy firm, z których usług chcielibyśmy korzystać czy oglądamy filmy i programy na youtube. We wszystkich tych miejscach mamy do czynienia z elementami graficznymi. Mogą to być logotypy, obrazki, animacje czy nawet czcionki. Są one starannie przygotowane przez profesjonalnych grafików i wypuszczone do sieci. Jednak jak są zbudowane? I jak je samemu przygotować?

Po pierwsze musimy sobie zdać sprawę, że większość ilustracji, które widzimy to wektory. Przygotowuje się je w specjalnych programach do grafiki wektorowej obsługujących takie rozszerzenia plików jak svg., eps., pdf. czy ai. Zbudowane są z prymitywów czyli obiektów tworzących figury geometryczne czy bryły. Są bezstratne na jakości, więc skalują się do każdej rozdzielczości – stąd ich popularność w sieci. Jeden raz przygotowany plik można dowolnie modyfikować i powiększać, dostosuje się on więc do ekranu każdego urządzenia elektronicznego.

Niektóre programy do grafiki wektorowej są płatne, inne wykorzystywać można darmowo. Różnią się one rodzajem obsługiwanych formatów oraz funkcjami, które oferują. We wszystkich dostępne są takie rozwiązania jak rysowanie krzywych za pomocą Beziera czy figury geometryczne, jak koło, kwadrat czy trójkąt. Krzywe można dowolnie modyfikować, nadając im odpowiedniej grubości kontury czy wypełnienie. Regulować można także gradient oraz poziom przezroczystości danego kształtu. Wektory to narzędzia idealnie nadające się do tworzenia obrazów z małą ilością szczegółów, np. w przypadku logotypów czy wizytówek. Często korzysta się nich także przy projektowaniu animacji oraz materiałów drukowanych dla dzieci. Łatwo się je zmienia i konwertuje, nie ma również problemu ze zmniejszeniem jego rozmiaru. Z powodzeniem wektor może zostać przekształcony na plik rastrowy, co nie ma miejsca w przypadku operacji odwrotnej.

Wiele stron internetowych oferuje możliwość korzystania z obrazów wektorowych za darmo bądź za określoną opłatą. Wówczas w projektowaniu witryny czy ulotki zastosować możemy grafikę przygotowaną przez kogoś innego. Wyszukuje się je poprzez wpisanie interesującego nas hasła z poziomu wyszukiwarki w banku obrazów i zaznaczenia opcji wektory. Pliki się tam znajdujące są w pełni edytowalne, można więc ściągnąć je na swój komputer i edytować, dostosowując ilustrację do swoich potrzeb. Osoby zajmujące się profesjonalnie grafiką mogą skorzystać z takich banków zdjęć jako z formy dodatkowego zarobku. Wystarczy stworzyć grafiki, logotypy czy infografiki odpowiadające na popularne hasła i czekać. Na początku można oferować je za darmo, po zyskaniu większej popularności możemy robić to za niewielką opłatą. A co ciekawe jedna dobrze przygotowana grafika może nam przynosić nieustanne zyski. Może zostać bowiem sprzedana więcej niż jeden raz.