Rodzaje druku cyfrowego

Druk cyfrowy to bardzo popularne rozwiązanie, które jest wykorzystywane przez przedsiębiorców oraz osoby prywatne. Za jego pomocą można wykonywać nadruki na małych, jak i bardzo dużych powierzchniach. Warto zatem przyjrzeć się tej metodzie i jej możliwościom. Prawidłowe użycie technik druku cyfrowego pozwala na osiągnięcie znakomitych rezultatów i może być bardzo korzystne. Warto się tym samym zainteresować takimi rozwiązaniami i korzystaniem z najlepszych ofert, których jakość będzie bardzo wysoka i które sprawdzą się znakomicie.

Metody druku cyfrowego

Przedstawiamy najczęściej wykorzystywane metody druku cyfrowego.

Druk elektrofotograficzny

Inna nazwa tej metody to druk laserowy. Do tego rodzaju druku wykorzystywany jest toner, który stanowi proszek zmieszany z żelazem. Toner przykleja się do miejsc, które zostały wcześniej naświetlone przez laser. Ten rodzaj druku pozwala na przenoszenie proszku na papier, folię przezroczystą i barwioną, a także na papier samoprzylepny. Ta metoda druku jest stale rozwijana i pojawiają się w niej innowacje, które czynią ją jeszcze bardziej uniwersalną. Druk elektrofotograficzny wykorzystywany jest zarówno w profesjonalnych przedsiębiorstwach, jak i w warunkach domowych. Drukarki laserowe cieszą się dużą popularnością i są użytkowane przez bardzo wiele osób. Warto się zatem nad korzystaniem z nich zastanowić, gdyż mogą one sprawdzać się bardzo dobrze.

Druk jonograficzny

Metoda ta od druku elektrofotograficznego różni się tym, że do zmiany ładunku elektrostatycznego wykorzystuje się jony. Obraz jest tworzony w tej metodzie poprzez siatkę obwodów elektrycznych, służących do generowania pola magnetycznego. W ten sposób generowany jest obraz w tych miejscach, w których pojawiło się pole magnetyczne.

Inne metody

Istnieje także wiele innych metod druku cyfrowego. Istnieje elkografia, termografia oraz ink-jet. Każda z tych metod działa odrobinę inaczej, ale wszystkie prowadzą do uzyskania podobnych efektów.

Rodzaje druku cyfrowego

Druk cyfrowy może również zostać podzielony na wielkoformatowy i małoformatowy.

Druk małoformatowy

Obejmuje technologie, które pozwalają na bardzo szybką realizację materiałów poligraficzno-biurowych. Ten rodzaj druku stanowi uzupełnienie metody druku offsetowego. W ten sposób można wydrukować takie same materiały poligraficzne, które realizowane są za pomocą tradycyjnych metod.

Druk wielkoformatowy

Technika ta wykorzystuje druk bezstykowy i wywodzi się z technologii ink-jet. Do tego rodzaju druku wykorzystywane są plotery i można w ten sposób zadrukować bardzo duże powierzchnie. Metoda ta zatem świetnie sprawdza się w przypadku drukowania materiałów reklamowych, które znajdą się następnie na billboardach.

Podsumowanie

Druk cyfrowy daje zatem olbrzymie możliwości i występuje w różnych postaciach. Każda osoba będzie w stanie wybrać odpowiednie rozwiązania dostosowane do swoich potrzeb. W profesjonalnych drukarniach, które zajmują się drukiem cyfrowym można liczyć na pomoc w zakresie wyboru odpowiedniej metody zadrukowania powierzchni. Dzięki temu możliwe będzie uzyskanie najlepszych rezultatów z konkretnych prac i dużego zadowolenia z nich. Druk będzie bowiem doskonale łączył w sobie wysoką jakość z trwałością i sprawdzi się naprawdę znakomicie.