Terminal POS

Terminal POS czyli point of sale – urządzenie do przyjmowania rozliczeń bezgotówkowych, pozwalające na dokonywanie płatności kartami płatniczymi, kartami kredytowymi, za pomocą BLIK oraz dzięki wbudowanemu modułowi NFC, przy użyciu telefonu lub smartwatcha.

Charakterystyka

Terminale POS w zależności od branży w której są wykorzystywane mogą mieć postać

– mobilnego niewielkiego urządzenia, które mieści się w dłoni, wyposażonego w ekran, na którym wyświetlana jest kwota do zapłaty, spotykane najczęściej w małych sklepach, mobilnych punktach handlowo usługowych, kawiarniach

– urządzeń stacjonarnych zlokalizowanych blisko punktu kasowego, zintegrowane z drukarką fiskalną (takie urządzenia spotykamy najczęściej w sklepach)

– dużych monitorów dotykowych, rozbudowane moduły z ekranem dotykowym bardzo często wykorzystywane są w restauracjach, dzięki nim obsługa może naliczać rachunek dla konkretnego stolika.

Stacjonarny terminal płatniczy może spełniać swoje funkcje poprzez łączność Ethernet, LAN GPRS natomiast terminale mobilne wykorzystują transmisje danych przez siec GSM. Do transakcje bezgotówkowych wykorzystuje się pasek magnetyczny do przyjmowania kart płatniczych wyposażonych w chipy EMV Chip i PIN, a płatności zbliżeniowe są możliwe dzięki zastosowaniu modułu Near Field Communication NFC

Najważniejsze funkcję

Terminal POS jest to terminal dla firm które potrzebują wielozadaniowego urządzenia. Dzięki niemu możliwe jest dokonywanie operacji tj.

– płatności kartą płatniczą w tym również tzw. płatności zbliżeniowej
– doładowania telefonu
– płatności za rachunki
– wypłaty gotówki podczas zakupów – Cashback
– obsługi programów lojalnościowych
– wydruku oraz obsługi kuponów rabatowych
– płatności w walucie karty – DCC
– płatność za pomocą BLIK, Google Pay, Samsung Pay i Apple Pay

Nowoczesne terminale możemy wykorzystywać do działań marketingowych mających na celu wzmocnienie rozpoznawalności marki m.in. poprzez umieszczanie na wydruku z terminala lago swojej firmy. Możemy też sprzedać pole na logo innym partnerom handlowym, chcącym zareklamować swoją firmę

Podobnie jak wiele dziedzin i technologii również terminale POS są permanentnie modyfikowane i ulepszane, pojawiają się nowe funkcje, dające nowe możliwości dokonywania różnego rodzaju opłat, transakcji. Najnowsze modele wyposażone są m.in. w funkcje Bluetooth, która pozwala w sposób bezprzewodowy łączyć sie z programem sprzedażowym w trybie drukarkowym. Nowe modele terminali POS to również urządzenie łączące w sobie funkcje terminalu płatniczego, kasy i drukarki fiskalnej.

Jak podają badania statystyczne, w Polsce z każdym rokiem zwiększa się udział płatności bezgotówkowych za pomocą terminali POS. Według szacunków na początku 2018 r przedsiębiorcy dysponowali około 24 mln urządzeń akceptujących elektroniczne formy płatnicze. Posiadanie nowoczesnych terminali płatniczych jest rozwiązaniem mającym pomóc klientom w codziennych, komfortowych zakupach. Niesie ze sobą również oszczędności dla właścicieli, mniej gotówki w kasie generuje mniejsze koszty związane z jej bezpiecznym transportowaniem do banku.

Pamiętać należy, ze posiadanie nowoczesnych terminali płatniczych powoduje pewne opłaty ale każdy świadomy przedsiębiorca powinien zdawać sobie sprawę, że jest to inwestycja która szybko się zwraca