Zarządzanie wagą u psów

Jeśli uważasz, że Twój pies musi schudnąć, a Twój weterynarz się z tym zgadza, będziesz musiał wykonać serię kroków, aby pomóc psu, jednocześnie dostarczając mu wszystkich potrzebnych składników odżywczych. Jeśli masz więcej niż jednego psa, karm je w oddzielnych miejscach, aby zapobiec wzajemnemu podkradaniu sobie jedzenia. Podzielenie dziennego żywienia psa na kilka posiłków może być pomocne w kontroli wagi, ale zwracaj uwagę na to, co i w jakiej ilości oferujesz za każdym razem.

Ale nie wszystko zależy od diety – zdrowy styl życia jest równie ważny w zarządzaniu wagą psa. Jeśli Twój pies preferuje pomieszczenia zamknięte lub jest bardziej leniwy, spróbuj zachęcić go do biegania przy użyciu zabawek, aby był aktywny i spalał kalorie.

Jeśli martwi Cię waga Twojego psa, rozważ przejście na dietę dla psów, która zawiera mniej kalorii, dzięki czemu nie będziesz musiał zmniejszać ilości jedzenia, które oferujesz swojemu psu. W tych produktach zmniejszona jest jedynie ilość kalorii, więc nadal będą one dostarczać psu wszystkich potrzebnych mu witamin i minerałów. Pomóc mogą przepisy PURINA® Reduce Calorie. Tutaj ciekawe informacje – https://urodaizdrowie.pl/w-jakich-sytuacjach-karma-weterynaryjna-dla-psa-bedzie-najlepsza/

Utrata wagi powinna być powolna i regularna; nagły spadek wagi może być niebezpieczny dla psa. Ta zmiana może trwać miesiącami, więc bądźcie cierpliwi.

Pamiętaj, że lekarz weterynarii prawdopodobnie zasugeruje Ci zmniejszenie ilości pokarmu, który oferujesz psu lub przejście na specjalną karmę niskokaloryczną, ale nigdy nie pozbawiaj psa jedzenia ani nie wycofuj pokarmu bez wyraźnej zgody lekarza weterynarii.

CO JE WYBREDNY PIES?

Jeśli twój pies jest wybrednym zjadaczem, nie jesteś sam! Wiele psów woli pewne tekstury i smaki od innych i ma tendencję do odmawiania jedzenia, jeśli coś się zmieni. Jeśli pies normalnie odmawia jedzenia, umów się na wizytę u lekarza weterynarii, ponieważ może to być oznaką ukrytego problemu zdrowotnego. Możesz zachęcić swojego delikatnego psa do jedzenia, wykonując poniższe kroki:

  • Zmieniaj harmonogram karmienia, dopóki wszyscy członkowie rodziny nie zjedzą, a psa karm w spokojnym miejscu, z dala od hałasu i stresu. Możesz też spróbować zmienić karmę mokrą na suchą lub zastosować inny smak.
  • Upewnij się, że miska jest czysta. Resztki jedzenia mogą powodować odrzucenie. Użyj płaskiej miski lub spodka.
  • Sucha karma wchłania wilgoć i jełczeje, zwłaszcza w ciepłych miejscach. Spróbuj zmienić rodzaj produktu, jeśli zwykle używasz tego typu pokarmu.
  • Wilgotne potrawy podawaj w temperaturze pokojowej, dzięki czemu będą pachniały bardziej apetycznie. Mikrofaluj jedzenie lekko, aż będzie ciepłe do temperatury pokojowej (nigdy gorące).
  • Psy wychodzące na spacer mogą mieć przekąskę lub dwie, byle tylko nie być głodnym. Jest to szczególnie prawdziwe w czasie upałów.
  • Jeśli zmieniasz jedzenie, staraj się pozwolić na długi czas przejściowy, dłuższy niż 10 dni, aby nowe jedzenie było bardziej akceptowalne dla nowej prezentacji.

PRZEKĄSKI I PRZYSTAWKI, KTÓRE ZJADA PIES

Pełnowartościowa dieta składająca się z głównych posiłków nie wymaga uzupełnienia, aby dostarczyć psu niezbędnych składników odżywczych; jednak niektóre pokarmy, takie jak przekąski, przystawki lub te składające się wyłącznie z mięsa lub ryb, nie są same w sobie zbilansowane pod względem odżywczym. Przekąski lub przystawki są dobre, jeśli są oferowane z umiarem, ale zmniejsz ilość jedzenia, które dajesz psu, jeśli nie chcesz, aby był przekarmiony. Zgodnie z ogólną zasadą, maksymalnie 15% dziennego spożycia kalorii przez psa może pochodzić z przekąsek.

Jeśli Twój pies jest na specjalnej diecie zaleconej przez lekarza weterynarii, na przykład z powodu utraty wagi lub choroby. Zapytaj swojego weterynarza, co możesz, a czego nie możesz zaoferować swojemu psu, aby się upewnić.

CO PIES POWINIEN PIĆ?

Nawodnienie Twojego psa jest tak samo ważne jak jego pożywienie, aby utrzymać go w jak najlepszej kondycji, zwłaszcza jeśli karmisz go suchą karmą.

Upewnij się, że Twój pies ma stały dostęp do świeżej, czystej wody. Umieść dużą miskę z wodą w miejscach, w których Twój pies zwykle się relaksuje. Staraj się nie umieszczać jedzenia i wody w tym samym miejscu.

  • Jeśli pies odmawia wody, użyj większej miski. Niektóre psy nie lubią, gdy ich wąsiska szczotkują krawędzie miski.

Psy nie muszą pić mleka po odsadzeniu, dlatego nie należy stosować mleka jako zamiennika wody. W rzeczywistości dorosłe psy mogą mieć nietolerancję na cukry zawarte w mleku, co może powodować biegunkę. Nawet specjalne mleko dla psów powinno być traktowane jako pokarm (lub smakołyk), a nie napój.

ZAKAZANE PRODUKTY DLA PSÓW

Wiemy, że kuszące jest karmienie psa smakołykami i domową karmą. Dla wielu osób jest to symbol uczuć, który pokazuje jak bardzo kochają swoje psy. Jednak ludzkie pokarmy są wysokokaloryczne, więc możesz zaburzyć kompletną i zbilansowaną dietę swojego psa, jeśli podasz kawałek swojego jedzenia. Karmienie psa czymkolwiek co zawiera cebulę może być szkodliwe, więc nie rób tego.